تبلیغات
پرواز تا نور - در اجلاس سه روزه «آیپک» چه خواهد گذشت؟

در اجلاس سه روزه «آیپک» چه خواهد گذشت؟ اجلاس سالانه لابی صهیونیستی ایالات متحده آمریکا (آیپک) در سه روز آینده، چهارم تا ششم مارس در واشنگتن برگزار می‌شود. یکی از مهمترین موضوعاتی که بناست در این اجلاس بر آن بحث شود، موضوع جمهوری اسلامی ایران و برنامه هسته‌ای کشورمان است.

جلاس سالانه لابی صهیونیستی ایالات متحده آمریکا (آیپک)، در سه روز آینده، چهارم تا ششم مارس در واشنگتن برگزار می‌شود. یکی از مهمترین موضوعاتی که بناست در این اجلاس بر آن بحث شود، موضوع جمهوری اسلامی ایران و برنامه هسته‌ای کشورمان است.

به گزارش «تابناک»، بیش از هزار نفر از اعضای آیپک در این اجلاس دو روزه شرکت خواهند کرد که شامل برخی سیاستمداران آمریکایی و اسرائیلی، شماری از اعضای کنگره آمریکا و برخی از تحلیلگران مسائل بین‌الملی است.

از جمله مهمترین افرادی که بناست در اجلاس امسال سخنرانی کنند، می‌توان به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا؛ بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی؛ شیمون پرز، رئیس رژیم صهیونیستی؛ لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا؛ میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواهان در سنای آمریکا؛ نانسی پلوسی، رهبر دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان و همچنین سناتورها کارل لوین، جوزف لیبرمن و جانی ایساکسون اشاره کرد.

بنا بر این گزارش، انتظار می‌رود، اجلاس امسال آیپک، بازتاب دهنده مجموعه دیدگاه‌هایی باشد که در چند ماهه اخیر در جایگاه‌های گوناگون از زبان مقامات آمریکایی و اسرائیلی ابراز شده است. در این میان، مهمترین موضوع، فشار رژیم صهیونیستی بر باراک اوباما برای تهدید جدی‌تر جمهوری اسلامی ایران است؛ بنابراین، لحن سخنان باراک اوباما در این اجلاس و در آینده سیاست خارجی آمریکا نقش مهمی خواهد داشت.

در این راستا، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» به نقل از برخی مقامات وابسته به شیمون پرز، از محتوای سخنان وی و پیام او به باراک اوباما پرده برداشت؛ بنابراین، قرار است پرز به اوباما اطمینان دهد که رژیم صهیونیستی در ورود به جنگ تعجیل نخواهد کرد. همچنین قرار است او از کمک‌های اوباما به رژیم صهیونیستی در سه ماه و نیم گذشته تقدیر کند.

اما در نقطه مقابل پرز، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی است که در کنار «ایهود باراک» وزیر دفاع این رژیم، به داشتن موضعی تند در  برابر ایران مشهور است.

روزنامه انگلیسی «تلگراف» در همین مورد نوشت: نتانیاهو در دیدار خود با اوباما که روز دوشنبه انجام می‌شود، این موضوع را مطرح خواهد کرد که اگر اوباما به وی قول استفاده از نیروی نظامی علیه ایران را ندهد، رژیم صهیونیستی در چند ماه آینده، رأساً به اقدام علیه ایران دست خواهد زد.

در همین حال، روزنامه «نیویورک تایمز» امروز گزارش داد، شمار افراد شرکت کننده در اجلاس امسال آیپک، بیش از سال‌های گذشته است و افراد شرکت کننده در آن، تلاش خود را به کار بسته‌اند تا به اوباما برای در پیش گرفتن موضع سخت‌تری علیه ایران فشار وارد کنند.

روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» نیز مدعی شد، انتظار آنها از اوباما این است که در جایگاه رئیس جمهور به نتانیاهو تضمین بدهد، اگر ایران از خط قرمزهای معینی بگذرد، با حمله آمریکا روبه‌رو خواهد شد.

به نوشته این روزنامه، چنین تضمینی حتی می‌تواند در قالب یک نامه محرمانه مطرح شود.

به این ترتیب، لابی صهیونیستی آمریکا تمام تلاش خود را به کار بسته تا موضع آمریکا در قبال ایران را تغییر دهد و اوباما را به در پیش گرفتن موضعی سخت‌تر در مقابل کشورمان وادارد. این در حالی است که در هفته‌های گذشته، اختلاف نظر میان مقامات آمریکایی و صهیونیستی بر سر نوع اقدام علیه ایران به اوج رسیده است؛ بنابراین، باید منتظر ماند و دید اوباما تا چه میزان می‌تواند در برابر فشارها مقاومت کند.


نوشته شده توسط R Nدر تاریخ : دوشنبه 15 اسفند 1390
برچسب ها : در اجلاس سه روزه «آیپک» چه خواهد گذشت؟،